Podnoszone biurko dla pracownika
Ergonomiczne meble do pracy biurowej to gorący temat w ostatnim czasie. Trudno się temu dziwić, kiedy choroby cywilizacyjne zbierają dosyć duże żniwo pośród pracowników obracających akcjami na siedząco. Popularnym elementem wyposażenia stało się podnoszone biurko dla pracownika. Poniżej przyjrzymy się jego najważniejszym cechom, zaletom, a przy tym wyjaśnimy, jak za taki zakup podziękuje nam nasz organizm. Gdzie znajdziemy ergonomiczne biurka? Zapraszamy do lektury.
Najważniejsze cechy ergonomicznego biurka
Odpowiednie dopasowanie do wzrostu
Zetknęliście się już może z określeniem „smartfonowy kark”? Nietrudno się domyślić, że bierze się on z nieustannego pochylania się nad ekranem. Jednak nie tylko smartfony są tutaj winne. Również w pracy ekrany naszych komputerów nie są często ustawione na odpowiedniej wysokości, przez co z czasem możemy zacząć wyglądać jak przodkowie Dzwonnika z Notre Dame.
Aby temu zapobiec, konieczne są biurka z regulowaną wysokością, dzięki którym komputer znajdzie się na pożądanej wysokości. Jaka jest pożądana wysokość? Górna krawędź komputera powinna znajdować się na wysokości oczu, przy czym ekran powinien być od nas lekko odchylony pod kątem 10-20o i znajdować się w odległości 50-70 cm od oczu.
Możliwość pracy stojącej
Praca stojąca jest dobra dla zdrowia. Pod warunkiem oczywiście, że odpowiednio wszystko przygotujemy. Przykładowo, jeśli mierzysz ok. 180 cm, biurko powinno być ustawione na wysokości ok. 110 cm, tak, by ręce były ugięte w łokciach pod kątem prostym. O czym jeszcze musimy pamiętać? Nie pracujemy cały czas na stojąco. Zaczynamy od kilkunastu minut takiej pracy co dwie-trzy godziny, by powoli przyzwyczajać się do nowych nawyków.
Kilkustopniowa regulacja wysokości
Czasem zdarza się, że przy jednym biurku pracuje na zmianę kilka osób, dlatego też możliwość kilkustopniowej regulacji wysokości biurka nabiera jeszcze większego znaczenia. Co więcej, możliwe jest zapisanie ustawień kilku wysokości, by nie przeprowadzać wszystkich ustawień za każdym razem od nowa. Byłoby to bardzo rozpraszające, zatem zmianę wysokości przeprowadza się szybko i bezgłośnie.
Co się zaś tyczy hałasu…
Podnoszone biurka mogą być całkowicie bezgłośne. Wiemy, jak ważne jest w pracy pełne skupienie, by móc jak najefektywniej wykonywać swoje zadania. Dlatego też ostatnią rzeczą, jakiej byśmy pragnęli, byłby skrzypiący stelaż od biurka. Stelaż działa w wyjątkowo cichy sposób, dzięki czemu nie rozprasza nas podczas pracy. Nie musimy się od niej nawet zbytnio odrywać, by zmienić wysokość.
Co na te innowacje powie nasz organizm?
Wielokrotnie mówiono już o tym, co się dzieje, gdy za długo siedzimy w jednym miejscu. Pora zatem powiedzieć o tym, co się stanie, gdy zmienimy nasze nawyki. Otóż pozwalając sobie na zmianę pozycji co jakiś czas, odciążamy kręgosłup i dajemy mu możliwość posłużyć w dobrej kondycji o kilka lat dłużej. Dzięki ustawieniu biurka na odpowiednią wysokość zapominamy także o bólach karku, kręgosłupa, żylakach, wielokrotnie spada również ryzyko zachorowania na choroby cywilizacyjne.
Praca w dobrych warunkach przekłada się również na nasze samopoczucie i lepszą jakość snu. Wszystko to naprawdę za sprawą dobrego biurka, co możemy również przeczytac w artykule Stelaże do biurek regulowane (źródło: wbloku.pl)
Do skorzystania z dobrodziejstw współczesnych mebli biurowych serdecznie zaprasza firma Kostrubiec. Oferujemy szeroki asortyment wysokiej jakości mebli biurowych, które można także dobrać na wymiar. Różnorodność eleganckich mebli oraz liczne systemy, w których można dopasować produkty najlepsze dla siebie to gratka, jakiej nie można przegapić!
Na co jeszcze powinniśmy uważać?
Biurka regulowane to wspaniały wybór, jednak musimy uważać na coś, z czym jest dosyć trudno sobie poradzić. Jeśli przez długie lata pracowaliśmy w sposób niezdrowy dla naszych szkieletów i innych części ciała, trudno będzie to zmienić z dnia na dzień. Na początku mogą pojawiać się różne bóle, dyskomfort i rozmyślania o reklamacji, lecz warto wiedzieć, że w przypadku walki ze starymi nawykami jest jak ze sportem – najpierw niechęć i zakwasy, a później coraz lepsza kondycja i ogólna poprawa stanu zdrowia.