Jaki fundament wybrać?

Planując budowę domu musimy podejmować wiele wyborów związanych z technologiami i metodami stawiania budynku. Jedną z nich jest decyzja, co do rodzaju fundamentów, które zostaną zastosowane w naszym domu. Warto zastanowić się nad samą istotą fundamentu, by wybrać później najwygodniejszą, a zarazem najekonomiczniejszą z możliwych opcji.

Jakie fundamenty są najpopularniejsze?

Najpopularniejszym rodzajem fundamentu w budownictwie jednorodzinnym są ławy fundamentowe. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z tego rozwiązania ze względu na stosunkowo niewielkie obciążenie gruntu przez dom jednorodzinny. Ten sposób fundamentowania polega na poszerzeniu ścian nośnych przy pomocy betonu. Dzięki temu obciążenie rozkłada się na większej powierzchni.

Wykorzystane zbrojenie wzdłuż — usprawnia stabilizację, ze szczególnością w warunkach gruntu niejednorodnego. W zależności od nośności gruntu ławę fundamentową modyfikuje się. W przypadku dobrej nośności gruntu — wystarczy fundament o niskiej masywności, wylewany bezpośrednio w grunt, szerokość powinna odpowiadać grubości ścian, najczęściej — 25 cm.

Inne rodzaje fundamentów

Istnieje także możliwość wybrania fundamentu o nazwie ławy schodkowe. Jednak wykorzystuje się go w przypadku domów częściowo podpiwniczonych, a także tych, które budowane są na skarpach albo przylegają do istniejącego budynku. Dzięki temu rodzajowi fundamentów istnieje możliwość wykonania podpiwniczenia pod częścią domu. Jednak to rozwiązanie jest odradzane przez specjalistów, ze względu na wysokie ryzyko zawilgocenia piwnicy. Jednak istnieje możliwość wybrania fundamentu, który doskonale sprawdza się na każdym gruncie — także tam tym o słabej nośności. Są to fundamenty płytowe. Płyta żelbetowa wykorzystywana w tej technologii pozwala rozłożyć obciążenie na dużą powierzchnię. Takie rozwiazanie okazuje się być znacznie lepsze od budowy szerokich ław żelbetowych.

Jak wygląda montaż płyt fundamentowych?

Płyty fundamentowe to doskonałe rozwiązanie, które cieszy się szczególną popularnością w górzystej Skandynawii. Dzięki rozwiązaniu z płyt żelbetowych — budowa fundamentów może skrócić się do od 4 do 7 dni. Przygotowanie gruntu na ten model fundamentowania jest proste i wygodne. Jeżeli przygotuje się ocieplenie do płyty oraz wykona warstwę stabilizująco-drenażową, pominiemy konieczność zgłębiania jej poniżej poziomu przemarzania. Dodatkowo eliminując kanały ucieczki ciepła z budynku. Co ciekawe, istnieje możliwość zastosowania płyt fundamentowych z już przygotowanymi panelami grzewczymi — ogrzewania podłogowego. na rynku funkcjonują firmy trudniące się odlewami i pełnym przygotowaniem płyt fundamentowych do naszego projektu budynku. Dodatkową zaletą płyt fundamentowych jest fakt, że po ich zamontowaniu i postawieniu ścian — nie musimy wylewać dodatkowych posadzek. Możemy kłaść podłogi — deski, panele, płytki wprost na płytę fundamentową. Takie rozwiązanie skraca czas naszej pracy i dodatkowe wydatki o kolejne dni i miesiące, dlatego płyty fundamentowe cieszą się powodzeniem w innowacyjnym budownictwie jednorodzinnym.

Płyty fundamentowe są coraz powszechniej stosowane – także w budownictwie wielorodzinnym.

Współcześnie wykonuje się różnego rodzaju fundamenty. Najpopularniejszym fundamentem są ławy fundamentowe, które polegają na odpowiednim okopaniu i wykonaniu drenażu pod domem a następnie zalaniu betonem przestrzeni, w których pojawią się ściany. Ten rodzaj fundamentu jest jednak pracochłonny i wymaga obliczeń nośności gruntu. Poleca się inną, innowacyjną metodę fundamentowanie — płyty fundamentowe. Wówczas firma trudniąca się wykonywaniem płyt fundamentowych odlewa takie, które dostosowane są do naszego projektu. To rozwiązanie doskonale izoluje od ziemi. W dodatku daje możliwość zamontowania od ręki ogrzewania podłogowego. A po zamontowaniu płyt fundamentowych — są one bezpośrednio przygotowane pod montaż podłogi — płytek, desek, paneli. Płyty fundamentowe to nowoczesne rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić czas oraz środki finansowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.