Napędy do bram i ich rodzaje

Wykorzystanie napędu do różnego rodzaju bram wjazdowych gwarantuje znacznie większy komfort i wygodę codziennego użytkowania. Obecnie istnieje wiele możliwości automatycznego sterowania przy wykorzystaniu różnorodnych przenośnych pilotów, a nawet aplikacji na telefon. Decydując się na zakup bramy warto już wtedy zainteresować się tymi możliwościami. Jakie napędy do bram  są godne zainteresowania?

Zakup napędu razem z bramą

Zdecydowanie się na zakup napędu razem z bramą jest bardzo często najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu mamy pewność, że napęd będzie doskonale działał i będzie odpowiednio dobrany do ciężkości i rozmiarów bramy. W sytuacji gdy posiadamy już zamontowaną bramę pamiętajmy, że obecnie wielu producentów jest w stanie właściwie dobrać i polecić napęd.  Rodzaj napędu powinien uwzględniać wiele czynników związanych z umiejscowieniem i użytkowaniem bramy m.in. intensywność eksploatacji, a nawet to czy brama narażona jest na pracę w wietrznym otoczeniu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wybierania napędu do bramy?

Mechanizm napędu posiada kilka bardzo ważnych parametrów, takich jak siła ciągu i prędkość przesuwu. Istotne jest także to jak często otwierana i zamykana będzie brama. Podczas wybory napędu zwróćmy uwagę na prędkość przesuwu bramy. Najpopularniejsza wynosi 12 cm/s, jednak w zależności od producenta możliwe jest wybranie odmiennych wartości. W przypadku siły ciągu jest ona dobierana pod kątem wagi bramy. Wartości te rozpoczynają się od ok. 400 N i kończą na 1200N. Kolejnym parametrem jest częstotliwość sterowania – najlepiej dokonać wyboru bramy o częstotliwości 433, 92 MHz. Jest to najbezpieczniejszy wybór, który gwarantuje, że brama nie będzie się otwierała na skutek bodźca pochodzącego chociażby z CB Radio. Istotny jest również zakres pracy bramy.

Podstawowe rodzaje napędu

Największą różnorodnością pod kątem wyboru napędu charakteryzują się bramy skrzydłowe. Jednym z tańszych rozwiązań w tym przypadku jest napęd oparty na konstrukcji śrubowej, inaczej nazywanej ślimakową. Często stosuje się również napęd hydrauliczny.  Napędy te montowane są na 1/3 wysokości bramy od jej dolnej krawędzi. Decydując się na skorzystanie z tego typu napędu, działają one poprzez liniowe przesuwanie się wzdłuż korpusu siłownika co przenosi siłę na skrzydło bramy. Wadą zastosowania tego typu siłowników jest to, że występuje wówczas ograniczone rozwarcie bramy oraz konieczność pozostawienia mechanizmu „na widoku” od wewnętrznej strony bramy. Innym typem napędów są siłowniki z ramieniem łamanym. Wykorzystuje się je do bram słupach o dużych przekrojach poprzecznych np.  murowanych, kamiennych, betonowych.

Napędy do bram powinny być nie tylko szybkie ale także niezawodne. I takie bez wątpienia są produkty Ditex – polskiego dystrybutora napędów i automatyki do bram.

Ogromną zaletą jest to, że napęd jest zupełnie niewidoczny i nie wpływa na estetykę posesji. Istnieją również napędy podziemne do bram dwuskrzydłowych. Są one montowane pod powierzchnią gruntu co podobnie jak w przypadku wcześniejszego rodzaju siłowników stanowi ogromną korzyść pod względem estetycznym. Cechują się one wysoką wytrzymałością, szybką pracą, jednak zalety te są harmonizowane relatywnie wyższą ceną, co przyczynia się do tego, że nie cieszą się one popularnością. Ostatnim rodzajem napędów jakie można wyróżnić to napędy do bram przesuwanych. Są to proste silniki elektryczne z jednostopniową przekładnią ślimakową, dodatkowo posiadają elektroniczny moduł sterujący.  Ten typ napędu jest często stosowany  – cechuje się niską ceną, niezawodnością i sprawnym funkcjonowaniem mimo intensywnej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.