Napędy do bram i ich rodzaje

Wykorzystanie napędu przy budowie bram wjazdowych gwarantuje znacznie większy komfort i wygodę codziennego użytkowania. Odpowiednie komponenty oraz prawidłowo dobrany napęd zapewnią płynne działanie mechanizmu niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Obecnie istnieje wiele możliwości automatycznego sterowania przy wykorzystaniu różnorodnych przenośnych pilotów, a nawet aplikacji na telefon. Decydując się na zakup bramy warto już wtedy wiedzieć o tych możliwościach. Jakie napędy do bram  są godne zainteresowania?

Zakup napędu razem z bramą

Zdecydowanie się na zakup napędu razem z bramą jest bardzo często najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu mamy pewność, że napęd będzie doskonale działał i będzie odpowiednio dobrany do ciężkości i rozmiarów bramy. W sytuacji gdy posiadamy już zamontowaną bramę pamiętajmy, że obecnie wielu producentów jest w stanie właściwie dobrać i polecić napęd.  Rodzaj napędu powinien uwzględniać wiele czynników związanych z umiejscowieniem i użytkowaniem bramy m.in. intensywność eksploatacji, a nawet to czy brama narażona jest na pracę w wietrznym otoczeniu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wybierania napędu do bramy?

Mechanizm napędu posiada kilka bardzo ważnych parametrów, takich jak siła ciągu i prędkość przesuwu. Istotne jest także to jak często otwierana i zamykana będzie brama. Podczas wyboru napędu zwróćmy uwagę na prędkość przesuwu bramy. Najpopularniejsza wynosi 12 cm/s, jednak w zależności od producenta możliwe jest wybranie odmiennych wartości. W przypadku siły ciągu jest ona dobierana pod kątem wagi bramy. Wartości te rozpoczynają się od ok. 400 N i kończą na 1200N. Kolejnym parametrem jest częstotliwość sterowania – najlepiej dokonać wyboru bramy o częstotliwości 433, 92 MHz. Jest to najbezpieczniejszy wybór, który gwarantuje, że brama nie będzie się otwierała na skutek bodźca pochodzącego chociażby z CB Radio. Istotny jest również zakres pracy bramy.

Podstawowe rodzaje napędu

Ogromną różnorodnością pod kątem wyboru napędu charakteryzują się bramy skrzydłowe automatyczne. Jeżeli chodzi o tańsze rozwiązania, w tym przypadku sprawdzi się napęd oparty na konstrukcji śrubowej, nazywany także ślimakową. Często stosowany jest również napęd hydrauliczny.  Napędy te umieszczane są na 1/3 wysokości bramy od jej dolnej krawędzi. Mechanizm tego typu działa poprzez liniowe przesuwanie się wzdłuż korpusu siłownika co przenosi siłę na skrzydło bramy, dlatego należy pamiętać, że przy montażu tego typu siłowników rozwarcie bramy pozostaje ograniczone, co z kolei powoduje konieczność pozostawienia mechanizmu „na widoku” od wewnętrznej strony bramy. Innym typem napędów są siłowniki z ramieniem łamanym. Wykorzystuje się je do bram słupach o dużych przekrojach poprzecznych np.  murowanych, kamiennych, betonowych.

Jeżeli chodzi o napęd bramy, zazwyczaj jest on praktycznie niewidoczny, ale istnieją również napędy podziemne np. do bram dwuskrzydłowych. Są one montowane pod powierzchnią gruntu co podobnie jak w przypadku wcześniejszego rodzaju siłowników stanowi ogromną korzyść pod względem estetycznym. Cechują się one wysoką wytrzymałością, szybką pracą, jednak zalety te są harmonizowane relatywnie wyższą ceną, co przyczynia się do tego, że nie cieszą się one popularnością. Odmiennym rodzajem mechanizmu są napędy do bram przesuwanych. Działają one dzięki prostym silnikom elektrycznym z jednostopniową przekładnią ślimakową, dodatkowo posiadają elektroniczny moduł sterujący.  Ten typ napędu jest często wybierany, ponieważ cechuje się niską ceną, niezawodnością i sprawnym funkcjonowaniem mimo intensywnej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.