Montaż drzwi – jak się do tego zabrać?

Drzwi to bardzo ważny element w każdego mieszkania. Poza oddzieleniem od siebie poszczególnych pomieszczeń i zapewnieniem prywatności idealnie dopełniają one każde wnętrze. Jednak aby drzwi spełniały swoją funkcję niezbędne jest ich prawidłowe zamontowanie. Co powinniśmy wiedzieć o montażu drzwi i kiedy warto skorzystać z pomocy fachowca?

Na czym polega montaż drzwi?

Montaż drzwi dla osoby, która nigdy wcześniej tego nie robiła, może być nie lada wyzwaniem. Jednak nie przesądza to, że nie podołamy temu wyzwaniu. Chcąc zamontować drzwi, należy widzieć, że czynność ta nie polega wyłącznie na ich zawieszeniu na zawiasach, ale jest to nieco bardziej złożony proces. 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie otworu w ścianie, gdzie będą montowane drzwi. Zebranie dokładnych wymiarów to ważny element, który umożliwi dobranie rozmiarów ościeżnicy i drzwi. Następny krok to osadzenie ościeżnicy oczywiście po zakończeniu wszelkich mokrych prac. Bardzo ważne jest, aby ościeżnica była osadzona symetrycznie, co jest niezwykle istotne podczas dalszego montażu.

Co jest potrzebne do montażu drzwi?

Aby przystąpić do montażu drzwi, konieczne jest przygotowanie kilku niezbędnych akcesoriów. Bez odpowiednich narzędzi montaż będzie niemożliwy lub wykonamy tę czynność nieprawidłowo. Jeżeli chcemy podejść do kwestii montażu drzwi profesjonalnie, trzeba przygotować niezbędne do tego celu akcesoria, dzięki którym będzie można osadzić ościeżnicę. 

Do prawidłowego osadzenia ościeżnicy potrzebne są narzędzia służące do wykonywania pomiarów. Poza tym nie należy zapominać również o drewnianych klinach, rozpornicach, piance montażowej, taśmie zabezpieczającej, elementach mocujących (najczęściej dołączone są one już do zestawu). W czasie montażu potrzebne może okazać się również skorzystanie z wiertarki, a także śrubokrętu.

Czy każdy może samodzielnie zamontować drzwi?

Wiele osób dla oszczędności decyduje się na samodzielny montaż drzwi, jednak czy takie rozwiązanie zawsze jest dobre? Oczywiście nie ma w tym nic złego, jeśli wiemy, jak wygląda taki montaż. 

Dla osób, które wiedzą jak prawidłowo, montuje się drzwi czynność ta nie jest skomplikowana. Ponadto w różnych źródłach można znaleźć wiele informacji, z których dowiemy się, jak zamontować drzwi, zaczynając od obsadzenia ościeżnic, a kończąc na założeniu drzwi na zawiasy. Tutaj wystarczy podstawowa wiedza i nieco doświadczenia. Niestety nie każdy może pochwalić się doświadczeniem w tej dziedzinie, a co za tym idzie czasem, warto zlecić prace związane z montażem komuś bardziej doświadczonemu.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy fachowców?

Zlecenie prac dotyczących montażu drzwi to czasem najlepsze rozwiązanie. Fachowcy mają ogromne doświadczenie w tego typu montażach, a także bez problemu poradzą sobie z każdym rodzajem drzwi. Co więcej, często podczas zakupu firmy oferują już drzwi z montażem we Wrocławiu. Wtedy, kupując drzwi nie musimy martwić się o ich montaż, ponieważ mamy tę usługę zapewnioną w ofercie.

Zdarza się, że samodzielny montaż drzwi może nie pójść po naszej myśli, co w konsekwencji przełoży się na wygląd oraz niezadowalające efekty, jeżeli chodzi o użytkowanie drzwi. Korzystając z usług fachowca nie trzeba inwestować także w narzędzia potrzebne do obsadzenia ościeżnic oraz dalszych prac związanych z montażem. Czas obsadzania drzwi ograniczony jest do minimum, a prace odbywają się bez zbędnego bałaganu.

Jakie są konsekwencja złego montażu drzwi?

Bardzo często zdarzają się sytuacje, że pomimo braku wiedzy wiele osób decyduje się samodzielnie zamontować drzwi. W takim przypadku należy liczyć się z konsekwencjami złego obsadzenia ościeżnic. Najczęstszymi problemami, jakie można napotkać po nieprawidłowym montażu to ocieranie drzwi o podłogę lub otwieranie się ich na inną stronę niż powinny.

Opór podczas zamykania po pewnym czasie może przyczynić się do powstania rys na podłodze bądź futrynie. Poza tym zdarza się, że drzwi mogą w ogóle się nie zamykać z powodu nieprawidłowego obsadzenia ościeżnic. Zły montaż powoduje także, że drzwi będą się samodzielnie otwierać lub zamykać poprzez niezachowanie pionu podczas montażu ościeżnic. Często problemem jest także złe wyregulowanie drzwi, ponieważ może się zdarzyć, że ościeżnice będą dobrze obsadzone, a problem będzie dotyczył regulacji zawiasów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.