jak dbać o żywopłot

Jak dbać o żywopłot?

Żywopłot może w znaczący sposób podnieść komfort osób wypoczywających w ogrodzie. Nie tylko świetnie zaznacza granice obiektu i strzeże naszej prywatności, ale również skutecznie izoluje od hałasu, zanieczyszczeń i wiatru.

Chcę stworzyć żywopłot – jakie rośliny najlepiej nadadzą się do tego celu?

Decydując się na budowę zielonych ścian w naszym ogrodzie, mamy naprawdę szeroki wybór szybko rosnących roślin na żywopłot, które sprawdzą się w tym zadaniu. Są pośród nich zarówno rośliny liściaste, jak i iglaki, zimozielone, jak i takie, które jesienią pozbywają się liści.

Żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni, często nazywany tują, często wybierany jest na żywopłot. W naszym klimacie nie zrzuca swoich igieł na zimę. Ze względu na przystępną cenę, obsadza się nim nawet bardzo długie ogrodzenia. Bardzo dobrze poddaje się przycinaniu i można łatwo go uformować.

Cis pospolity

Ogromną zaletą cisów jest szybkie tempo wzrostu, które możemy zaobserwować zwłaszcza po zapewnieniu im odpowiednio wilgotnego podłoża. Intensywnie ciemnozielony kolor ich igieł tworzy piękny kontrast z innymi roślinami posadzonymi w ogrodzie.

Bukszpan wieczniezielony

Bukszpan wieczniezielony jest rośliną liściastą, która doskonale nadaje się na żywopłot dzięki swojej niesamowitej gęstości. Dobrze radzi sobie nawet w zacienionym ogrodzie, nie lubi jedynie kwaśniejącej gleby. Charakteryzuje go wytrzymałość i duża odporność na zanieczyszczenia.

Głóg jednoszyjkowy

Ta odmiana głogu jest szczególnie polecana na żywopłot dzięki łatwości z jaką się ją formuje, bardzo dobrze poddaje się przycinaniu. Pozostawiony sam sobie osiąga wysokość od 2 do 5 m, zaś jego roczny przyrost wynosi od 20 do 40 cm.

Wierzba purpurowa

Żywopłot z wierzby jest bardzo urokliwy, szybko rośnie i nie zajmuje dużo miejsca, co może mieć istotne znaczenie dla ogrodów o małej powierzchni. Wierzba cechuję się dużą tolerancją na rodzaj gleby i dobrze radzi sobie zarówno w nasłonecznionych miejscach, jak i w półcieniu.

żywopłot

Optymalna pielęgnacja żywopłotu – jak ją osiągnąć?

Odpowiednia pielęgnacja żywopłotu wymaga opanowania trzech kluczowych czynności: przycinania, podlewania i nawożenia. Ich częstość i sposób wykonywania musimy dostosować do żywopłotu, na jaki się zdecydowaliśmy.

Przycinanie roślin na żywopłot

W kontekście przycinania najważniejszy jest podział żywopłotów na formowane i nieformowane. Żywopłoty nieformowane, czyli te, którym pozwalamy samodzielnie nabierać kształtu, wystarczy przycinać raz na kilka lat w okresie wczesnej wiosny. Żywopłoty formowane powinny być przycinane raz w miesiącu, tak by usunąć wszystkie gałęzie wystające poza wyznaczoną linię.

Bardzo istotne dla żywopłotów formowanych jest przycinanie początkowe dokonywane po zasadzeniu. Ma ono prowadzić do osiągnięcia żywopłotu w kształcie zwężanego ku górze trapezu, dzięki czemu liście znajdujące się na samym dole otrzymają odpowiednie oświetlenie. Nadawanie żywopłotowi tego kształtu może odbyć się poprzez wbicie w ziemię palików i rozciągnięcie sznurka.

Żywopłoty liściaste przycina się na przełomie czerwca i lipca oraz jesienią, gdy skończy się wzrost roślin. Żywopłoty iglaste można przycinać tylko raz w roku, na przełomie lipca i sierpnia.

Podlewanie roślin na żywopłot

Jeżeli nie starcza Ci czasu na regularne podlewanie żywopłotu, warto zainstalować system nawadniania. Podlewanie jest szczególnie ważne w okresie przed ukorzenieniem się żywopłotu i w porach suchych.

Nawożenie żywopłotów

Nawożenia potrzebują przede wszystkim żywopłoty intensywnie formowane. W roli nawozu doskonale sprawdzi się samodzielnie zbierany kompost. Można również stosować nawozy chemiczne, ale należy wtedy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zaleceń producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.