Kupno mieszkania – co możesz sprawdzić podczas pierwszej wizyty?
Poszukujesz mieszkania do kupna? Zakup nieruchomości to proces, który wymaga podejmowania wielu decyzji.
Już na samym początku poszukiwania mieszkania warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, o co pytać sprzedającego, jakie aspekty prawne są istotne i jak właściwie sporządzić umowę kupna.
Przemyślane przygotowanie i zaplanowanie całego procesu – od momentu rozpoczęcia poszukiwań w serwisach internetowych, po oglądanie mieszkań na żywo i kompletowanie dokumentów – pozwoli zachować spokój i dokonać rozsądnego wyboru. Na co zwrócić uwagę?
Pełne koszty i opłaty
Planując budżet, trzeba pomyśleć także o kosztach związanych z zakupem nieruchomości takie jak: taksa notarialna, podatek od czynności cywilno-prawnych, opłaty sądowe czy prowizja pośrednika. To jedne z najważniejszych szczegółów, na które trzeba zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania, by nie panikować w obliczu piętrzących się opłat.
Zanim przejdziesz do oglądania mieszkania, poproś o pokazanie szczegółowego zestawienia opłat za mieszkanie. Sprawdź, ile kosztuje ogrzewanie, wywóz śmieci, podgrzewanie wody, składka na remonty czy opłata za administrowanie.
Właściciel powinien być przygotowany na pokazanie kopii wypisu z ksiąg wieczystych oraz dokumentu poświadczającego, w jaki sposób właściciel otrzymał prawo własności do nieruchomości.
Przy zakupie domu z rynku wtórnego warto również poprosić o pokazanie planu nieruchomości z naniesionymi wymiarami pomieszczeń oraz certyfikat energetyczny domu.
Oglądanie mieszkania
Mieszkanie powinno Ci odpowiadać pod kątem lokalizacji, infrastruktury i sąsiedztwa, a także pod względem rozkładu pomieszczeń, nasłonecznienia czy położenia odnośnie pięter czy wind. Najlepiej odwiedzić je za dnia. Naturalne światło pokaże wszystkie atuty mieszkania, ale też jego niedoskonałości.
Przed wizytą, warto opracować plan oglądania, by już na miejscu nie tracić czasu na zastanawianie się, od czego zacząć. Nie ma jednej niezawodnej kolejności zwiedzania lokalu, ale warto pamiętać o najważniejszych elementach. Jeśli nie sprawdzisz stanu przyszłego mieszkania, możesz narazić się na dodatkowe koszty związane z naprawą bądź wymianą uszkodzonych elementów.
Zapytaj, a najlepiej sprawdź samodzielnie, w jakim stanie są wszelkie instalacje (wodno-kanalizacyjna, gazowa, elektryczna), jakiej grubości są ściany, czy w mieszkaniu nie ma wilgoci, a także jak mają się drzwi, okna czy balkon.
Warto także zwrócić uwagę na to, jaka jest kondycja całego bloku czy kamienicy, w której chcesz zamieszkać. Chodzi tutaj o stan dachu, schodów czy wind. Jeżeli zauważysz, że nie sprawdzają się zbyt dobrze, może się okazać, że za jakiś czas trzeba będzie je wymienić, a to wpłynie na wysokość czynszu.
Problem, który można łatwo przeoczyć to szkodniki. Uwagę powinien zwrócić specyficzny zapach po wejściu do środka oraz obecność odchodów czy martwych osobników za szafkami, w kątach ścian, pod meblami czy przy zlewie w kuchni. Zmagania z usunięciem nieproszonych i uciążliwych gości mogą być długie i bezskuteczne.
Poznanie okolicy i sąsiedztwa
Nawet krótka pogawędka z sąsiadem w windzie może przynieść wiele ciekawych informacji na temat lokalizacji czy nieruchomości. Lokator innego mieszkania może chętniej opowiedzieć o problemach z mieszkańcami, administracją, czystością, bezpieczeństwem czy robactwem niż sprzedający nieruchomość.
Równie istotne jest spotkanie z administratorem nieruchomości. W zależności od tego, jaka jest forma prawna mieszkania, możesz odwiedzić administratora nieruchomości w siedzibie firmy zajmującej się zarządzaniem budynkiem, członka wspólnoty mieszkaniowej lub zarządcę ze spółdzielni mieszkaniowej.
Dokumenty
Najważniejszym dokumentem jest księga wieczysta, w której zapisane są wszystkie istotne kwestie. Co możesz w niej znaleźć? Między innymi to, kim jest właściciel lokalu mieszkalnego, czy jest jakieś zadłużenie oraz czy podpisano jakąś służebność lub umowę dożywocia.
Nie zapomnij także poprosić o zaświadczenie o stanie zameldowania, które powinien dostarczyć Ci właściciel. Przed ostatecznym dobiciem targu stan zameldowania musi być zerowy. Dlaczego? Ponieważ jeśli dopuścisz do tego, aby w konkretnej nieruchomości zameldowane były osoby trzecie, to musisz liczyć się z tym, że w którymś momencie będą one mogły domagać się mieszkania w Twoim lokalu.
Agencja nieruchomości z Wrocławia
Jeśli czujesz, że przyda Ci się fachowa pomoc w wyborze mieszkania i podczas oglądania go, nie zostaniesz sam! Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna to jest decyzja i ile czasu zajmuje spełnienie marzenia o swoim własnym kącie.
Dlatego nie musisz się niczym martwić i możesz powierzyć ten trudny wybór Agencji nieruchomości z Wrocławia. Chętnie doradzimy Ci w każdej kwestii i na każdym etapie. W końcu mieszkanie nie jest tylko miejscem, gdzie będziesz spać po pracy, ale też będziesz spędzać w nim sporo czasu poza tym. Życzymy powodzenia w wyborach i znalezienia swojego miejsca na ziemi!