Czyszczenie piwnicy po zalaniu

Zalana piwnica — co zrobić, aby szybko pozbyć się wilgoci

Zalanie piwnicy to spory problem, z którym spotyka się wiele osób. Niestety samo pozbycie się wody z piwnicy, osuszenie i oczyszczenie są dość trudne i czasochłonne. Wpływ na trudność ma również przyczyna zalania, których może być naprawdę sporo. Z tego względu do osuszenia i przywrócenia piwnicy do ponownego użytku niezbędne mogą być różne środki i metody, w zależności od przyczyny zalania.

Aby cały proces przebiegł bezpiecznie i skutecznie najlepiej skorzystać z pomocy profesjonalnych firm świadczących usługi w tym zakresie. Dzięki temu można otrzymać gwarancję, że piwnica jest dokładnie oczyszczona i przystosowana po ponownego użytku.

Najczęstsze przyczyny zalania piwnicy

Aby wiedzieć jakie kroki należy podjąć w sytuacji zalania piwnicy, najpierw należy zlokalizować przyczynę zalania. W przypadku gdy widzimy, że na ścianach piwnicy zbiera się woda i całe pomieszczenia jest wilgotne, przyczynę tego problemu jest najprawdopodobniej zła izolacja przeciwwilgociowa lub przeciwwodna, a także podniesienie się wód gruntowych.

Problemy z izolacją mogą być spowodowane złym jej wykonaniem lub po prostu upływem czasu, na co narażone są starsze budynki. W takiej sytuacji pozbycie się wilgoci oraz wody nic nie da, ponieważ problem będzie się regularnie powtarzał. Aby temu zapobiec, trzeba wykonać izolację na nowo w poprawny sposób, a także zwrócić uwagę na odpowiednie ogrzewanie piwnicy, aby nie gromadziła się w niej wilgoć.

Warto sprawdzić również, czy źródłem wycieku nie jest przypadkiem mieszkanie sąsiadów, którzy zapomnieli wyłączyć wodę lub ich instalacja wodno-kanalizacyjna została uszkodzona.

Czyszczenie piwnicy po zalaniu

Zupełnie inną sytuacją jest zalanie piwnicy spowodowane uszkodzeniem instalacji wodno-kanalizacyjnej. W tym przypadku najpierw należy zadbać o to, aby jak najszybciej odciąć dopływ wody do instalacji i zlokalizować miejsce wycieku. Dopiero po wykonaniu naprawy można przystąpić do usuwania skutków tej awarii. Podobną sytuacją jest również zalanie piwnicy spowodowane intensywnymi opadami deszczu i powodzią. W takiej sytuacji straty są zazwyczaj największe, a czas i środki potrzebne do usunięcia skutków zalania generują naprawdę spore koszty.

W celu usunięcia lub przynajmniej zminimalizowania wilgoci w piwnicy warto zadbać o działającą wentylację, a także utrzymywać odpowiednią temperaturę w piwnicy tak, aby wilgoć nie powstawała. Dobrym rozwiązaniem może być również stosowanie urządzeń nazywanych osuszaczami kondensacyjnymi, które przypominają klimatyzatory i są bardzo skuteczne w walce z wilgocią w piwnicy, a także w innych pomieszczeniach.

Korzystanie z usług profesjonalistów i szybkie działanie

W większości przypadków, gdy piwnica zostaje poważnie zalana, niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalnych firm zajmujących się sprzątaniem i oczyszczaniem zalanych miejsc. W przypadku takiej sytuacji ogromne znaczenie ma szybkość reakcji i podjęcie odpowiednich działań. Dzięki temu można w znaczący sposób zmniejszyć straty spowodowane zalaniem i przyspieszyć cały proces sprzątania i osuszania piwnicy.

W przypadku zalania woda bardzo szybko wnika w struktury podłogi, ścian i innych elementów piwnicy. Skutkiem tego jest ich zniszczenie, co w przypadku zbyt późnej rekcji może oznaczać gruntowny remont całej piwnicy i wymianę wszelkich elementów jej wyposażenie. Z tego względu, aby uniknąć większych strat i związanych z tym kosztów, warto reagować na tego typu sytuację jak najszybciej i korzystać z pomocy profesjonalistów, którzy zapewnią specjalistyczną pomoc i szybko usuną skutki zalania.

Czyszczenie piwnicy po zalaniu

Dlaczego profesjonalne czyszczenie piwnicy po zalaniu jest tak ważne?

W wyniku zalania wszystko, co znajduje się w piwnicy łącznie z podłogą i ścianami narażone jest na bezpośredni kontakt z wodą. To sprawia, że wszelkie tego typu elementy mogą zostać zniszczone, a oprócz tego mogą powstać na ich powierzchni grzyby, pleśnie, a także bakterie, dla których mocno wilgotne i ciemne pomieszczenie to idealne warunki do bytowania. Z tego względu dokładne osuszenie i czyszczenie piwnicy po zalaniu jest tak ważne. W przypadku gdy takie czynności nie zostaną przeprowadzone, istnieje spore ryzyko, że w piwnicy pojawią się tego typu chorobotwórcze drobnoustroje, które są sporym zagrożeniem dla zdrowia osób przebywających w takim pomieszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.