jak zrobić świeczkę

Jak zrobić świeczkę – przepis krok po kroku

Świece i świeczki są nam znane od stuleci. W dzisiejszych czasach, świeczki pełnią raczej funkcję ozdobną. Każdy z nas ma przynajmniej jedną świeczkę, która zapalana jest na szczególne okazje lub na noc. Świeczki nadają klimat niejednemu miejscu i okazjom. Obecnie, możemy zakupić świece w przeróżnych kształtach, kolorach i stylach. 

Z racji tego, że Handmade jest coraz bardziej popularny, świeczki można również wykonać w domu. w Internecie jest mnóstwo porad i wskazówek, dzięki którym łatwo zabrać się do pracy i przygotować wszystkie niezbędne narzędzia i produkty. Poza tym, każdy przedmiot wykonany własnoręcznie, ma w sobie więcej uroku.

Jak zrobić świeczkę w domu?

Wykonanie świeczek w domu nie jest trudnym zadaniem. Istotne jest, by się do tego przygotować i zakupić wszystkie elementy, które przydadzą się nam do pracy. Świece dodatkowo, nie zajmą zbyt dużo czasu podczas produkcji. Warto jest zapoznać się jednak z materiałami, jakie wykorzystywane są do wykonywania świec.

Co wykorzystuje się do robienia świec?

  • Parafina wysokiej jakości,
  • Waga kuchenna,
  • Termometr kuchenny,
  • Chochelka,
  • Lejek, najlepiej stary,
  • Knot bawełniany,
  • Farba lub kredki świecowe,
  • Foremki.

Na samym początku, musimy podgrzać wosk. Najlepiej jest użyć garnka do gotowania na parze. Istotne jest, by cały czas być przy garnku, w którym umieścimy naczynie z parafiną. Parafina bowiem dość szybko może się zapalić, jeśli jej temperatura przekroczy 100°C. Musimy więc pilnować, mieszać wosk oraz mierzyć jego temperaturę co pewien czas.

jak zrobić świeczkę

Gdy parafina stopnieje, możemy nabrać chochelką odpowiednie ilości i umieścić w naczyniu lub w foremce. Naczynie wypełnione woskiem możemy zważyć, jeśli zachodzi taka potrzeba. Wosk należy przelewać do foremek poprzez lejek.

Jeśli chcemy wykonać kolorowe świece, można pobawić się barwnikami. Świeczki mogą być o wiele bardziej atrakcyjne, gdy pomalujemy je w kwiatki lub w pionowe paski. Często jednak, wykonuje się jednokolorowe świeczki. Warto wykorzystać swój talent oraz wenę twórczą, by nadać świecom niecodzienny i oryginalny wygląd. Do malowania i dekorowania świec, można również użyć koraliki, zasuszone kwiaty i liście, brokat i inne elementy dekoracyjne. Dekorowanie świec jest najprzyjemniejszym elementem produkcji, zwłaszcza dla osób, które mają choć minimalne zdolności artystyczne. Oryginalne świeczki, których nie dostaniemy w sklepach, są dziś na wagę złota.

Warto dodać, że malowanie świecy może odbyć się przy użyciu kredek świecowych. Wystarczy stopić nad płomieniem koniec kredki i pomalować świeczkę w dowolny sposób.

Przy wykonywaniu świec, musimy być niezwykle ostrożni. Gorący wosk może nas poparzyć, więc podczas produkcji świec powinniśmy być ubrani w ‘robocze’, stare ubranie, które nas ochroni przed kapiącym lub pryskającym woskiem.

Foremki do świec

Świeczki wykonywane w formach silikonowych, są atrakcyjne dla każdego, nawet dla amatora. Foremki, jakie stosowane są do wykonywania świeczek, dzielą się na silikonowe i metalowe. Z silikonowych form o wiele łatwiej jest wyjąć foremki, nie niszcząc ich pierwotnego kształtu. Obecnie, możemy dostać różnorodne kształty i rodzaje foremek do wykonywania świec. Foremki w kształcie kwiatków, zwierząt czy postaci z bajek, to tylko niektóre z najpopularniejszych przykładów. Wykorzystanie oryginalnych foremek może nam pomóc w przygotowywaniu dekoracji na przyjęcie urodzinowe, randkę czy prezent dla bliskiej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.