Zbiornik hydroforowy – jak wybrać?
Decydując się na zakup zbiornika hydroforowego do wyboru w różnego rodzaju sklepach możemy znaleźć przede wszystkim dwa rodzaje zbiorników – ocynkowanych oraz zbiorniki hydroforowe przeponowe. Który rodzaj warto wybrać? Jakie są ich główne wady i zalety?
Zbiornik hydroforowy jest niezbędnym elementem, który zaspokaja potrzeby gospodarstwa domowego na wodę. Dzięki niemu możliwe jest ustabilizowanie pracy instalacji wodnej, a przede wszystkim ciśnienia jakie w nim występuje. Decydując się na zakup zbiornika hydroforowego konieczne jest dokładne dobranie jego wielkości w zależności przede wszystkim od liczby osób, które korzystają z instalacji wodnej w domu lub można również zdecydować się na oszacowanie ilości punktów czerpalnych jakie wystąpią w danym obiekcie i pod tym kątem dobrać produkt.
Na zbiornik hydroforowy o większej pojemności należy zdecydować się gdy niezbędne będzie zmagazynowanie sporej ilości wody oraz utrzymanie przez długi czas odpowiednio wysokiego ciśnienia w instalacji bez konieczności uruchamiania pompy. Określa się, że dla średniej wielkości gospodarstwa gdzie mieszkańców danego domu jest około 4 przyjmuje się minimalną pojemność zbiornika od 200 do 300 litrów.
Zbiornik ocynkowany
Zbiornik ocynkowany charakteryzuje się tym, że woda w nim ma bezpośredni kontakt z ścianami zbiornika. Ze względu na brak przepony zbiorniki nie są narażone na pęknięcia, cechują się wysoką odpornością oraz wytrzymałością. W tym rodzaju zbiorników koniecznie należy zadbać aby w ich górnej części wytworzyć tzw. poduszkę powietrzną powietrzną, którą tworzy się poprzez wtłoczenie do zbiornika powietrza w o ciśnieniu minimum 1,5 bara. Powietrze to będzie w trakcie upływu czasu powoli rozpuszczało się w wodzie gdyż nie będzie w żaden sposób od niej oddzielone. Powoduje to, że co jakiś czas koniecznie należy uzupełniać kompresorem pojawiające się ubytki powietrza. Wiąże się to z koniecznością stałego kontrolowania stanu ciśnienia w zbiorniku.
Ponadto niekiedy zbiorniki ocynkowane nie posiadają żadnych dodatkowych powłok ochronnych, które zabezpieczałyby przed pojawieniem się korozji. Jeśli decydujemy się na zakup takiego zbiornika koniecznie należy odpowiednio dobrać miejsce w jakim będzie on zamontowany. Pojawienie się korozji może spowodować wyciek wody ze zbiornika. Aby jednak zapobiec temu zjawisku można zakupić zbiornik hydroforowe wykonane ze stali nierdzewnej.
Zbiornik przeponowy
W odróżnieniu od zbiorników ocynkowanych, zbiorniki przeponowe posiadają specjalistyczne wykonaną przeponę, która oddziela wodę od kontaktu ze ściankami zbiornika. Pomiędzy zbiornikiem, a membraną zachowana jest przestrzeń wypełniona sprężonym powietrzem, które zostało wtłoczone fabrycznie dlatego nie ma konieczności samodzielnego wykonywania całego procesu.
W odróżnieniu od zbiorników ocynkowanych nie musimy również stale kontrolować ciśnienia w jego wnętrzu co jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób. Co więcej, istnieje możliwość bardzo łatwego i taniego podłączenia pompy do instalacji. Zbiorniki przeponowe nie pozostają jednak bez wad.
Gumowy worek, który został zastosowany w zbiorniku ze względu na fakt, że jest on bardzo często naciągany i naprężany podczas wypełnienia się wodą po pewnym czasie może pęknięcie. Może być to również spowodowane złą jakością wody, która zawiera duże ilości żelaza bądź manganu. W przypadku pęknięcia konieczne jest wymienienie membrany tak by mogła ona ponownie pełnić swoje funkcje.
Bardzo trudno jest stwierdzić, który rodzaj zbiorników jest lepszy. Każdy z nich, zarówno zbiornik ocynkowany jak i przeponowy, posiada swoje wady i zalety dlatego decyzję należy podjąć uwzględniając różnorodne czynniki, które bardzo często są indywidualne.