zbiornik ocynkowany

Zbiornik hydroforowy – jak wybrać?

Decydując się na zakup zbiornika hydroforowego do wyboru w różnego rodzaju sklepach możemy znaleźć przede wszystkim dwa rodzaje zbiorników – ocynkowanych oraz zbiorniki hydroforowe przeponowe. Który rodzaj warto wybrać? Jakie są ich główne wady i zalety?

Zbiornik hydroforowy jest niezbędnym elementem, który zaspokaja potrzeby gospodarstwa domowego na wodę. Dzięki niemu możliwe jest ustabilizowanie pracy instalacji wodnej, a przede wszystkim ciśnienia jakie w nim występuje. Decydując się na zakup zbiornika hydroforowego konieczne jest dokładne dobranie jego wielkości w zależności przede wszystkim od liczby osób, które korzystają z instalacji wodnej w domu lub można również zdecydować się na oszacowanie ilości punktów czerpalnych jakie wystąpią w danym obiekcie i pod tym kątem dobrać produkt.

Na zbiornik hydroforowy o większej pojemności należy zdecydować się gdy niezbędne będzie zmagazynowanie sporej ilości wody oraz utrzymanie przez długi czas odpowiednio wysokiego ciśnienia w instalacji bez konieczności uruchamiania pompy. Określa się, że dla średniej wielkości gospodarstwa gdzie mieszkańców danego domu jest około 4 przyjmuje się minimalną pojemność zbiornika od 200 do 300 litrów.

Zbiornik ocynkowany

zbiornik ocynkowany
fot.: Euro Pomp

Zbiornik ocynkowany charakteryzuje się tym, że woda w nim ma bezpośredni kontakt z ścianami zbiornika. Ze względu na brak przepony zbiorniki nie są narażone na pęknięcia, cechują się wysoką odpornością oraz wytrzymałością. W tym rodzaju zbiorników koniecznie należy zadbać aby w ich górnej części wytworzyć tzw. poduszkę powietrzną powietrzną, którą tworzy się poprzez wtłoczenie do zbiornika powietrza w o ciśnieniu minimum 1,5 bara. Powietrze to będzie w trakcie upływu czasu powoli rozpuszczało się w wodzie gdyż nie będzie w żaden sposób od niej oddzielone. Powoduje to, że co jakiś czas koniecznie należy uzupełniać kompresorem pojawiające się ubytki powietrza. Wiąże się to z koniecznością stałego kontrolowania stanu ciśnienia w zbiorniku.

Ponadto niekiedy zbiorniki ocynkowane nie posiadają żadnych dodatkowych powłok ochronnych, które zabezpieczałyby przed pojawieniem się korozji. Jeśli decydujemy się na zakup takiego zbiornika koniecznie należy odpowiednio dobrać miejsce w jakim będzie on zamontowany. Pojawienie się korozji może spowodować wyciek wody ze zbiornika. Aby jednak zapobiec temu zjawisku można zakupić zbiornik hydroforowe wykonane ze stali nierdzewnej.

Zbiornik przeponowy

zbiornik hydroforowy
fot.: Euro Pomp

W odróżnieniu od zbiorników ocynkowanych, zbiorniki przeponowe posiadają specjalistyczne wykonaną przeponę, która oddziela wodę od kontaktu ze ściankami zbiornika. Pomiędzy zbiornikiem, a membraną zachowana jest przestrzeń wypełniona sprężonym powietrzem, które zostało wtłoczone fabrycznie dlatego nie ma konieczności samodzielnego wykonywania całego procesu.

W odróżnieniu od zbiorników ocynkowanych nie musimy również stale kontrolować ciśnienia w jego wnętrzu co jest wyjątkowo wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób. Co więcej, istnieje możliwość bardzo łatwego i taniego podłączenia pompy do instalacji. Zbiorniki przeponowe nie pozostają jednak bez wad.

Gumowy worek, który został zastosowany w zbiorniku ze względu na fakt, że jest on bardzo często naciągany i naprężany podczas wypełnienia się wodą po pewnym czasie może pęknięcie. Może być to również spowodowane złą jakością wody, która zawiera duże ilości żelaza bądź manganu. W przypadku pęknięcia konieczne jest wymienienie membrany tak by mogła ona ponownie pełnić swoje funkcje.

Bardzo trudno jest stwierdzić, który rodzaj zbiorników jest lepszy. Każdy z nich, zarówno zbiornik ocynkowany jak i przeponowy, posiada swoje wady i zalety dlatego decyzję należy podjąć uwzględniając różnorodne czynniki, które bardzo często są indywidualne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.