Jaki zbiornik na gaz wybrać

Jaki zbiornik na gaz płynny wybrać – naziemny czy podziemny?

Kiedy decydujemy się na ogrzewanie gazem płynnym musimy wybrać zbiornik, w którym będziemy przechowywać gaz. Może być on naziemny lub podziemny, wszystko zależy od tego jakie mamy oczekiwania, wielkość działki i czego chcemy używać jako paliwa.

Lokalizacja zbiorników według polskich przepisów

Zaletą  ogrzewania naszego domu gazem płynnym jest to, że nie musimy mieć dostępu do sieci gazociągowej. Jednak niezbędna jest odpowiedniej wielkości działka. Standard instalacji gazowych reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Według przepisów w jednej grupie nie może znajdować się więcej niż 6 sztuk zbiorników o łącznej pojemności do 100 m3. Przepisy mówią również o odległościach w jakich zbiornik musi znajdować się od odpowiednich obiektów budowlanych i jest ona różna dla każdego typu.

Zbiorniki naziemne Chem-Line o pojemności 2700 litrów,  muszą znajdować się dalej od zabudowań. To 3 metry dla budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej, 1,5 metra od granicy sąsiedniej działki budowlanej, 3 metry od budynków produkcyjnych bądź magazynów, 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych, 3 metry od napowietrznej linii energetycznej o napięciu do 1 kV i 15 metrów od napowietrznej linii energetycznej o napięciu powyżej 1 kV, a także metr od innych zbiorników naziemnych i podziemnych.

Oznacza to, że musimy mieć naprawdę dużą działkę, by móc mieć zbiornik naziemny. Takie zbiorniki są stawiane na fundamentowej płycie betonowej o wysokości 20 – 30 centymetrów, przy czym 10 centymetrów ma wystawiać ponad poziom terenu. Tego typu instalacje muszą być uziemione i nie mogą być montowane w zagłębieniach terenu czy miejscach podmokłych.

W przypadku opcji podziemnej, zbiornik 2700 litrów może być bliżej tych wszystkich obiektów. To analogicznie metr dla budynków mieszkalnych lub użyteczności publicznej, pół metra od granicy sąsiedniej działki budowlanej, metr od budynków produkcyjnych bądź magazynów, 5 metrów od studzienek kanalizacyjnych, 3 metry od napowietrznej linii energetycznej o napięciu do 1 kV i 15 metrów od napowietrznej linii energetycznej o napięciu powyżej 1 kV, a także metr od innych zbiorników naziemnych i podziemnych. Ten typ wymaga więc mniej miejsca. Musimy umieścić go w wykopie i co 10 lat skontrolować jego stan techniczny. Zazwyczaj robi się to przez wideokamerę, ale przy konserwacji konieczne będzie jego wykopanie.

Niezależnie od typu zbiornika nie powinny być one zlokalizowane dalej niż 35 metrów od drogi dojazdowej, ponieważ tak blisko będziemy musieli podjechać cysterną, by zatankować gaz.

Gaz płynny

Cena i mieszanka

Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi zbiornikami jest to jaką mieszankę możemy w nich przechowywać. W tych naziemnych możemy przechowywać tylko propan, ponieważ jest odporny na niskie temperatury, nawet do – 42 stopni  Celsjusza. Zachowuje więc zawsze stan ciekły i zapewnia płynność palenia. Jest jednak o około 1/5 droższy niż mieszanka propan/butan. W podziemnych zbiornikach możemy przechowywać zarówno mieszankę jak i czysty propan.

Zbiorniki naziemne nie wymagają wykopu więc są łatwiejsze i tańsze w montażu. Tańsza jest też ich eksploatacja i konserwacja.

Kwestie estetyczne

Wiele osób wybierając zbiornik zwraca uwagę na kwestie estetyczne. Zbiorniki naziemne rzucają się w oczy i nie możemy ich łatwo zamaskować. Ewentualnie możemy postarać się je zasłonić zieleniom pod warunkiem, że posadzimy je w odpowiedniej odległości.

Zbiornik podziemny jest praktycznie niewidoczny i ukryty pod ziemią. Możemy na nim posadzić nawet jakieś niewielkie rośliny. To dużo korzystniejsze rozwiązanie zwłaszcza jeżeli dysponujemy niewielkim ogrodem i nie chcemy marnować przestrzeni.

Podsumowując zarówno jedna, jak i druga, opcja ma swoje wady i zalety. Zbiornik podziemny jest niewidoczny i wymaga mniej miejsca. Co więcej mieszanka jest tańsza. Z drugiej jednak strony jest on droższy w montażu i przy konserwacji. Zbiornik naziemny jest tańszy przy montażu i konserwacji, jednak możemy go wypełnić jedynie propanem technicznym i będzie widoczny na naszej działce. Musimy mieć też na niego więcej miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.