mieszkanie na sprzedaż

Zalety mieszkania pod miastem w zielonej okolicy

mieszkanie na sprzedaż Zastanawiając się nad kupnem domu lub mieszkania bardzo ważny jest wybór miejsca, w którym osiądziemy. Istotne by zastanowić się nad okolica, w której chcemy zamieszkać. Jeśli zależy nam na życiu w mieście — zastanówmy się, o jakie aspekty takiego życia nam chodzi. Skoro rozglądamy się za kupnem mieszkania lub wybudowaniem domu, warto przemyśleć, czy może nie wolelibyśmy po pracy w mieście zaznawać ciszy i spokoju.

Wybierając osiedle lub miejscowość pod miastem dajemy sobie możliwość przewidzenia tego, w jaki sposób rozwinie się otaczająca nas architektura. Co prawda miasto ma szeroko zarysowane projekty zagospodarowania przestrzennego. Jednak jest znacznie dynamiczniejsze przez większą ilość osób przypadającą na powierzchnię. Dlatego okazuje się, że prognozy socjologów i osób zajmujących się zagospodarowaniem przestrzennym były mylne i obok naszego mieszkania w cichym zakątku miasta powstanie biurowiec albo wielkie centrum handlowe. Tereny podmiejskie są znacznie spokojniejsze, a ich infrastruktura mniej dynamiczna. Dlatego mamy większą pewność, że w obrębie widoku z naszych okien nie wyrośnie nieproszony biurowiec albo galeria handlowa.

 

Wybierając tereny podmiejskie — wciąż zachowujemy bliską odległość od miasta. Bez problemu możemy wybrać się wówczas do kina czy teatru bez spędzania długiego czasu na dojeździe do tych ośrodków kultury. Wybierając teren podmiejski warto też sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się stacja kolejowa. Wówczas możemy w bardzo szybkim tempie dotrzeć do wybranego miejsca w mieście niskim kosztem.

 

Spokój i cisza

Bardzo ważnym aspektem terenów podmiejskich są spokój i cisza. Otaczająca nas zieleń pozwoli na zrelaksowanie się po pracy czy w wolne dni. Bez problemy możemy dostać się rowerem do wymarzonego w jesienny poranek lasu i poszukać grzybów czy latem jagód. Dodatkowo otoczenie natury działa zbawiennie na nasze zmysły. Zieleń koi, a filtrowane przez rośliny powietrze pozwoli na poprawę zdrowia. W końcu codzienne wdychanie spalin, na które narażeni są mieszkańcy miast nie sprzyja zdrowiu. Natomiast na terenach podmiejskich ich ilość jest ograniczona i dodatkowo roślinność pozwala na ciągłe oczyszczanie naszego powietrza.

 

Infrastruktura

Tereny podmiejskie mają świetnie rozbudowaną infrastrukturę. Możemy pójść do sklepu, bez problemu zaparkować samochód, ale też znaleźć bezpieczny i cichy plac do zabawy z dziećmi. Mniejsze społeczności zawsze bardziej dbają o swoje otoczenie, ponieważ są świadome, że przemiany, które zaprowadzą — wpłyną na nich bezpośrednio. Na terenach podmiejskich świetnie sprawdzają się realizacje różnego rodzaju projektów obywatelskich, a osiedla okazują się samowystarczalne dla codziennego życia i rekreacji. Małe siłownie na świeżym powietrzu, place zabaw, a nawet skateparki pozwolą na zdrowy i aktywny wypoczynek.

W ostatnich latach zaobserwowano wzrost tożsamości społecznej w małych, lokalnych społecznościach. Wybierając teren podmiejski mamy większą szansę na to, że będziemy mogli razem z innymi mieszkańcami wpływać na otaczającą nas infrastrukturę, ale też na wydarzenia lokalne. Coraz częściej spotyka się organizowane przez mieszkańców osiedli święta ulic, które pozwalają zarówno na zapoznanie się z sąsiadami, jak i możliwość poruszenia rozmów  na tematy dotyczące lokalnej społeczności. Często właśnie w takich małych społecznościach zawiązują się przyjaźnie, które są naturalnym następstwem natury człowieka. Wybierając mieszkanie na terenie podmiejskim pozwalamy na rozwój nas samych i naszych dzieci także w zakresie społecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.