pałąki do tunelu foliowego

Tunele foliowe – jak je zrobić?

Tunel foliowy buduje się między innymi w celu założenia szklarni. Specjalny tunel, który chroni rośliny musi być szczelny i solidny. Zbudowanie tunelu nie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Warto jednak zapoznać się z poniższymi wskazówkami, które znacznie uproszczą nam przygotowanie tunelu. 

Na samym początku trzeba zadbać o pałąki. Wiele osób samodzielnie tworzy pałąki. Jest to o tyle trudne zadanie, że coraz częściej możemy natknąć się na gotowe pałąki wykonane przez firmy.

Tunele foliowe, aby mogły spełniać swoją rolę, muzą być solidnie przygotowane. Obecnie, korzystając ze wskazówek, każdy z nas może wykonać tunel foliowy w swoim ogrodzie lub firmie. Aby go wykonać, trzeba posiadać wszystkie odpowiednie narzędzia. Istnieją dwa podstawowe sposoby na wykonanie takiego tunelu. W pierwszym konieczne jest spawanie, jednak gdy nie mamy dostępu do takich narzędzi lub gdy nie umiemy spawać, można zastosować drugi sposób.

Wykonywanie tunelu foliowego

1.Pierwszą czynnością jaką trzeba wykonać, jest pomalowanie pałąków specjalną, antykorozyjną farbą. Trzeba jednak pamiętać, że ostateczny kolor pałąka powinien być biały.
2. Następnie, należy użyć 10 wiaderek (jeśli łuków jest 5), w których umieścimy cement. Trzeba zakopać wiaderka w równej odległości na jednym poziomie, by tunel foliowy miał równy kształt.
3. Do wiaderek należy wlać wcześniej przygotowany cement. Zaprawa musi być w miarę gęsta. Końcowe części pałąków należy umieścić w doniczkach z zaprawą. Najczęściej, końcówki są umieszczane tylko na 20 cm lub niewiele więcej. Aby końcówki łuków dobrze pozastygały w cemencie, potrzebna będzie dodatkowa osoba do przytrzymywania łuków.
4. Gdy cement wyschnie, musimy umocnić na łukach 3 dodatkowe rury, aby zapewnić konstrukcji stabilność. Rury musimy zamocować w wewnętrznej stronie. Jedna rura musi znaleźć się na samej górze tunelu, a dwie pozostałe po bokach, na odległości ok. 1 metra od podłoża.
5. Kolejnym krokiem jest przygotowanie folii na tunel. Jeśli nasz tunel ma 5 metrów długości, musimy zakupić folię o długości 5,80m. Każde dodatkowe 20 cm, jest potrzebne do przymocowania folii po ustawieniu tunelu. Szerokość folii musi być równy 6m. Dodatkowo, przygotowujemy sznurek, dość gruby, którego długość ma wynosić ok. 6m na każdy bok. Sznurki umieszczamy na krawędzi boku, przekładamy folią i zgrzewamy. W tym celu stosujemy zgrzewarkę, jednak jeśli jej nie posiadamy, wystarczy użyć żelazka i papieru do pieczenia.
6. Przykładamy folię do boków wejścia do tunelu i odrysowujemy łuk. Warto dodać 15-20cm. Po wycięciu, mocujemy folię za pomocą plastikowych klipsów. Później, na środku wejścia wycinamy dwie pionowe linie, które będą stanowiły wejście do tunelu.
7. Przymocowanie folii do łuków. Po ustawieniu łuków, z obu stron okopujemy go na ok. 30 cm głębokości. Następnie, na łuki nakładamy folię, po czym zasypujemy wystające 20cm folii ziemią. Sznurki zgrzane folią należy przed zasypaniem przywiązać do pałąków.

pałąki do tunelu foliowego

Pałąki do tuneli foliowych

Najważniejszą częścią każdego tunelu foliowego są pałąki. Ich wykonanie jest bardzo trudne, jednak obecnie mona zakupić gotowe pałąki. Warto pamiętać, że pałąk ze stali posłuży nam na dłużej niż z tworzywa lub ze znanego PCV. Łuk ogrodniczy jest podstawą każdego tunelu foliowego. Każdy łuk powinien mieć ten sam kształt i rozmiar.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.