wentylacja

Systemy wentylacyjne i ich rodzaje

Wentylacja oraz rekuperacja, to systemy, jakie stosuje się coraz częściej. Czyste i świeże powietrze w domu mieszkalnym lub w biurze i w innych budynkach użyteczności publicznej, zapewnia komfort i bezpieczeństwo.

 1. Rekuperator jest urządzeniem, które zostało stworzone z myślą o mieszkańcach domów jednorodzinnych. Konstrukcja i izolacja 50 mm, pozwala na zamontowanie urządzenia w wielu miejscach, włączając w to pomieszczenia techniczne i nieużytkowane przestrzenie. Co nam daje rekuperator? – Otóż, rekuperatory są bardzo wydajne – cecha ta pozwala uzyskać większą skuteczność filtracji powietrza. Urządzenia te są ciche, co zwiększa komfort ich użytkowania. Warto również dodać, iż można sterować rekuperatorem poprzez użycie smartfona. Automatyka, jaka zawiera się w urządzeniu, obsługuje nagrzewnice wodne i elektryczne, chłodnice i inne funkcje.
 2. System dystrybucji powietrza – jest to system nawiewno – wywiewny. Jego działanie polega na odprowadzaniu zanieczyszczonego powietrza i pobieranie świeżego. Obieg powietrza jest sterowany za pomocą wentylatora. Jeśli stosujemy wentylację mechaniczną, urządzenie daje nam możliwość regulację i dostosowanie intensywności jej pracy. Regulować możemy automatycznie lub ręcznie. System ten wyposażony jest w:
 • Przewód wentylacyjny,
 • Kolektory – skrzynki rozprężne,
 • Skrzynki rozdzielne (rozdzielaczowe),
 • Inny osprzęt oraz elementy wykończeniowe.

Rura jest wykonana z wysokiej jakości materiału higienicznego, dzięki czemu można ją stosować w różnych warunkach. Przewód wentylacyjny ma właściwości antybakteryjne, antystatyczne i przeciwgrzybiczne. Jest on łatwy do czyszczenia i nie wydziela woni.

 1. Wentylacja komercyjna zapewniają nam komfort i najwyższej jakości system oczyszczania powietrza. W asortymencie firmy możemy dostać urządzenia, które są przeznaczone głównie dla przemysłu i zakładów produkcyjnych. Systemy te świetnie sprawdzą się w lokalach gastronomicznych, hoteli czy hal produkcyjnych. Można je również wykorzystywać w dużych domach.
  Ten rodzaj wentylacji zapewni nam oszczędność. Centrala, która posiada wymienniki ciepła, umożliwi nam znacznie zmniejszyć rachunki za energię.
 2. Wentylacja hybrydowa to rodzaj wentylacji, która charakteryzuje się między innymi prostotą, wydajnością i skutecznością. Dzięki zastosowaniu wentylacji hybrydowej, mamy zapewniony niski koszt montażu. Ten typ wentylacji cechuje się również niską ceną. Cicha praca oraz łatwość montażu, to równie ważne cechy, na które powinniśmy zwracać uwagę, wybierając odpowiednią wentylację. Energooszczędna, niezawodna, komfortowa i wydajna wentylacja sprawdzi się zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i w gmachach użyteczności publicznej.

Dodatkowo, w asortymencie firmy można również natknąć się na przydatne systemy oczyszczania powietrza. Ich rola jest bardzo zbliżona do systemów wentylacji. Wśród oczyszczaczy, można wybrać produkty, których zadaniem jest oczyszczanie i nawilżanie powietrza.

Serwis wentylacji – na czym polega?

Pierwszą czynnością, jaką wykonuje się podczas serwisu, jest czyszczenie i mycie elementów instalacji. Specjaliści muszą zdezynfekować i odgrzybić wszystkie elementy wewnętrzne i zewnętrzne oraz każdy z podzespołów, który wchodzi w skład wentylacji. Do czyszczenia używane są jedynie sprawdzone i dopuszczone preparaty chemiczne. Często, w razie konieczności, dokonuje się wymiany filtrów, wentylka oraz innych elementów (np. elektrycznych). Istotną czynnością jest również pozbycie się luzów w mocowaniach. Podczas przeglądu i serwisu, konieczne jest sprawdzenie stanu wszystkich urządzeń elektrycznych zasilania i sterowania.

Warto dodać, że serwis obejmuje również dokonanie pomiaru ciśnienia elementu chłodniczego, temperatury wewnętrznej i zewnętrznej oraz ciśnienia ssania i tłoczenia. Oprócz tego, niezwykle ważne jest skontrolowanie stanu izolacji termicznej, zaworu serwisowego oraz wszystkich elementów elektrycznych. Aby wentylacja działała w pełni sprawnie, należy również zadbać o zapewnienie odpowiedniej drożności i szczelności instalacji, która odprowadza parę wodną.

Co podlega serwisowi

Serwis wentylacji, to zbiór czynności, na które składa się przegląd gwarancyjny i pogwarancyjny, konserwacja urządzeń oraz ich naprawa. Wentylacja pełni istotną funkcję w każdym budynku, dlatego należy wykonywać częsty przegląd i serwis. Warto również wymienić wszystkie elementy, które podlegają przeglądom i serwisowi. Są to między innymi:

 • Rekuperatory,
 • Nawilżacze powietrza,
 • Urządzenia systemów VRF i VRV,
 • Systemy wody lodowej,
 • Centrale wentylacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.