montaż i serwis klimatyzacji

Montaż i serwis klimatyzacji

Klimatyzacja jest wyjątkowo przydatna zwłaszcza w okresie letnim gdy upalne dni utrudniają codzienne wykonywanie obowiązków. Jest ona powszechnie stosowana zarówno w urzędach, biurowcach, uczelniach jak i w prywatnych domach. Klimatyzacja zapewnia właściwe warunki, w których praca i odpoczynek będzie niczym nie zakłócony. Należy jednak pamiętać, że o klimatyzację koniecznie należy odpowiednio dbać, a sam jej montaż jest procedurą dość skomplikowaną. Co warto wiedzieć o serwisie klimatyzacji?

Montaż klimatyzacji

Montaż klimatyzacji najlepiej oddać w ręce specjalistów, dzięki którym będziemy mieć pewność, że instalacja jest właściwie zamontowana i nie stanowi dla nas żadnego niebezpieczeństwa. W pierwszej kolejności podczas montażu klimatyzacji konieczny jest wybór odpowiedniego miejsca dla jednostki wewnętrznej. montaż klimatyzacjiNastępnie konieczne jest przymocowanie panelu klimatyzacji, wykonanie otworów w ścianie oraz zawieszenie jednostki zewnętrznej na panelu. Dalej niezbędne jest przeprowadzenie połączenia przewodów elektrycznych i chłodniczych oraz sprawdzenie szczelności układu klimatyzacji. Samodzielne montaż klimatyzacji może okazać się być czynnością dość trudną i powodującą frustracje dlatego zdecydowanie się na skorzystanie z usług firmy, która specjalizuje się w profesjonalnym montażu może okazać się słuszną decyzją. Jeśli jednak zdecydujemy  się na samodzielny montaż klimatyzacji warto zapoznać się z podstawowymi błędami jakie są popełnione podczas jego wykonywania. Częstym błędem jest zły dobór mocy chłodniczej zastosowanego urządzenia. Przeważnie wybiera moc się 1 kW na 10 m kwadratowych, jednak w przypadku montowania klimatyzacji w danych budynkach bierze się pod uwagę również rodzaje sztucznego oświetlenia w pomieszczeniu, ilość osób znajdujących się w nich oraz poszczególnych sprzętów. Kolejnym często popełnianym błędem jest złe umiejscowienie jednostki wewnętrznej. Jednostka ta nie może być umieszczona w pobliżu okien gdyż to one generują najwięcej ciepła zwłaszcza w okresie letnim. Klimatyzator nie powinien również wypuszczać powietrza bezpośrednio na nas gdyż może to zakończyć się wyziębieniem organizmu. Ponadto istotne jest również odpowiednie połączenie odcinka instalacji fabrycznie zamontowanej urządzeniu z pozostałą częścią instalacji tak aby nie spowodować nieszczelności, która mogłaby spowodować ubytek czynnika chłodniczego. Niekiedy podczas samodzielnego montażu nieumyślnie dochodzi do złamania rurociągu podczas zginania instalacji. Czynność tę należy wykonywać odpowiednio delikatnie tak aby nie spowodować niepotrzebnych szkód. Zwracając uwagę na te szczegóły łatwiej nam będzie właściwie wykonać montaż klimatyzacji.

Serwis klimatyzacji

Jeśli posiadamy już zamontowaną klimatyzację konieczne jest jej regularne serwisowanie. Do zakresu serwisu klimatyzacji zaliczane jest czyszczenie filtrów, odgrzybianie i dezynfekcja klimatyzacji, pomiary oraz regulacja ciśnienia freonu i uzupełnienie jego zapasów, pomiar sprawności elektrycznej i wydajności chłodniczej oraz sprawdzenie zabezpieczeń wymiana filtrów. Czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji jest zalecane zwłaszcza po okresie zimowym, w którym klimatyzacja rzadko jest wykorzystywana. W okresie tym dość szybko rozwijają się bakterie, grzyby i pleśnie, a w samym klimatyzatorze gromadzi się kurz i zanieczyszczenia. Pominięcie etapów czyszczenie klimatyzacji spowoduje, że do pomieszczenia będzie nawiewane powietrze posiadające dużą ilość bakterii oraz czynników alergicznych co może być wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia. Serwis klimatyzacji, który będzie przeprowadzany regularnie zagwarantuje, że instalacja będzie sprawnie działała przez wiele lat i będzie całkowicie bezpieczna. Obecnie wiele firm oferuje profesjonalny serwis wentylacji i naprawę klimatyzacji, który obejmuje konserwację, przeglądy i profesjonalnie przeprowadzane serwisy. Decydując się na skorzystanie z usług tego typu przedsiębiorstwa możemy mieć pewność, że klimatyzacja zastosowana w danym budynku będzie sprawnie działała oraz nie przyczyni się do zmniejszenia bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.