fotowoltaika w polsce

Efektywność paneli fotowoltaicznych w Polsce

Popularność fotowoltaiki w naszym kraju systematycznie rośnie. Narasta także liczba wątpliwości, nad którymi się zastanawiamy w związku z instalacją i korzystaniem z paneli fotowoltaicznych. Wielu zainteresowanych zastanawia czy fotowoltaika w Polsce rzeczywiście jest opłacalna pod względem poziomu nasłonecznienia na przestrzeni roku. Istnieje wielu sceptyków twierdzących, że Polska to kraj, w którym warunki nie pozwalają na to, aby panele mogły produkować optymalną ilość energii. Czy jest tak naprawdę?

Dane na temat poziomu nasłonecznienia w kraju – fotowoltaika w Polsce

Szacuje się, że w sezonie wiosenno-letnim otrzymujemy nawet do 80% promieniowania słonecznego, jakie pada na Polskę na przestrzeni całego roku. Przeliczając tę ilość promieniowania na energię elektryczną, można oszacować, że na 1m2 powierzchni pada promieniowanie, którego moc może być równa ilości energii elektrycznej o mocy 1000 W. Liczba godzin w ciągu roku, w czasie których możemy cieszyć się pełnym słońcem, waha się w zależności od regionu i może wynosić od 1300 do nawet 1900 godzin! Niektórzy mogą zatem pomyśleć, że zakładanie fotowoltaiki opłaca się jedynie w wybranych rejonach kraju. Czy rzeczywiście tak jest?

Oczywiście, że nie. Zróżnicowany poziom nasłonecznienia oznacza, że owszem, istnieją regiony, w których ilość wyprodukowanej energii będzie nieco wyższa, lecz absolutnie nie oznacza to, że tylko tam warto inwestować w fotowoltaikę. Różnice często są niezbyt duże, a uśredniona wartość oscyluje w okolicach wspomnianych już 1000 W/m2 w ciągu roku. Wartości te nie przekładają się zatem na pytanie o opłacalność fotowoltaiki, lecz stają się jednym z kryteriów, które pozwolą na bardziej precyzyjne oszacowanie tego, jaka liczba paneli fotowoltaicznych będzie optymalna dla potrzeb Twojego gospodarstwa

W Polsce panują warunki optymalne dla fotowoltaiki

Warto tutaj odnieść się do wspomnianego już na samym początku dość powszechnego przekonania, że aby panele fotowoltaiczne mógłby działać najbardziej wydajnie, konieczne jest czyste, bezchmurne niebo i pełne nasłonecznienie od rana do wieczora. Przekonanie to nie ma jednak nic wspólnego z prawdą. 

Jest tak po pierwsze dlatego, że technologia produkcyjna paneli fotowoltaicznych ulega ciągłemu rozwojowi, co oznacza, że są one coraz lepiej przystosowane do często zmieniającej się pogody. Producenci doskonale wiedzą, że nie możemy cały czas liczyć na niczym nieprzesłonięte słońce, dlatego też obecnie dostępne moduły słoneczne są do tego przystosowane. 

fotowoltaika polska

Po drugie, warunki w Polsce są dobre właśnie dlatego, że nie mamy na przestrzeni roku zbyt wielu dni, w których jest upalnie. To prawda, że na ogół kumulują się one w jeden lub dwa dłuższe okresy, kiedy jest naprawdę gorąco, lecz i tak jest to dla paneli dużo mniejszym złem, niż konieczność funkcjonowania na pełnym słońcu np. w krajach o dużo większym poziomie nasłonecznienia. 

Skrajne temperatury nie wpływają dobrze na działanie modułów, a ich przedłużające się oddziaływanie może doprowadzić wręcz do uszkodzeń. Moduły fotowoltaiczne są bardzo delikatne, a nasz umiarkowany klimat służy im dużo lepiej. Zapewnienie im możliwości “odpoczynku” od wysokich temperatur pozwala wręcz na dłuższe funkcjonowanie i lepszą wydajność

Instalacja fotowoltaiczna ratunkiem dla planety

Bardzo dużo słyszymy o coraz szybciej postępujących zmianach klimatycznych, które swoje źródło mają m.in. w nadmiernej eksploatacji nieodnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika jest jednym ze sposobów na zmniejszenie katastrofalnych dla otoczenia skutków, jakie niesie ze sobą nadmierne spalanie węgla, uzyskując w ten sposób energię cieplną i elektryczną. Instalacja fotowoltaiczna korzysta jedynie z energii słonecznej, która jest źródłem praktycznie niewyczerpalnym, dlatego też korzystając z tego rozwiązania, nie tylko oszczędzasz na rachunkach znaczące kwoty, lecz także wykazujesz troskę o dobro planety.

Warto jednak pamiętać o tym, że służące Twojemu gospodarstwu i środowisku panele fotowoltaiczne to te, które są wysokiej jakości i zamontowane przez najlepszą ekipę montażową. Fotowoltaika we Wrocławiu, montowana przez firmę INNEX, to pewność efektywnego i bezawaryjnego działania przez długie lata. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.