zasłona zaciemniająca biała

Czy zasłona zaciemniająca może być biała? Jak dbać o zaciemnienie pomieszczeń

Coraz bardziej zdajemy sobie dzisiaj sprawę z tego, jak wiele czynników ma wpływ na odpowiednią jakość snu i jak ważne jest to, by o nią zadbać. Oprócz wyciszenia organizmu przed snem liczy się też natężenie światła. Aby je zmniejszyć, warto powiesić w pokoju zasłony zaciemniające. Jak dokładnie przekładają się one na lepszą jakość wypoczynku?

Dlaczego zdrowy sen ma aż tak duże znaczenie?

Szacuje się, że przeciętnie człowiek potrzebuje ok. 7-8 godzin snu. Jest on niezbędny, by zapewnić sobie prawidłowe funkcjonowanie w ciągu dnia i utrzymać procesy regeneracyjne organizmu na odpowiednim poziomie. Niedobory lub brak snu przekładają się na obniżenie odporności organizmu, apatię, a nawet ryzyko depresji. I aby temu zapobiec, trzeba zatroszczyć się o odpowiednie warunki do snu.

Aby sen był zdrowy i regenerujący, zaleca się odstawienie wszelkich ekranów m.in. na godzinę przed zaśnięciem, przewietrzenie pokoju, dobrym pomysłem jest również relaksująca kąpiel. Niezalecane są wszelkie migające diody, dlatego jeśli w Twojej sypialni znajduje się elektronika, powinna być bezdyskusyjnie odłączona od prądu. Możesz rozważyć również zastosowanie szczelnej opaski na oczy. Innym rozwiązaniem, zapewniającym idealne warunki do snu są… zasłony zaciemniające.

Zaciemnienie pomieszczenia pomoże Ci zasnąć!

Wiemy już, że aby móc cieszyć się głęboki, zdrowym i niczym niezakłóconym snem, musimy należycie zadbać o swój komfort. Zaciemnienie pomieszczenia przed snem jest niezwykle ważne, ze względu na znaczący wpływ, jaki ma ono na wydzielanie hormonu snu – melatoniny. Jej ilość jest uzależniona od ilości światła, jakie dociera do naszych oczu. Im jest go więcej, tym mniej wydziela się melatoniny, a tym samym proces zasypiania trwa dłużej. Sen właściwy trwa krócej, a to już prosta droga do zmęczenia organizmu. 

Zasłony zaciemniające – dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Ich głównym zadaniem jest zablokowanie dostępu światła do pomieszczenia, dzięki czemu nie będą Ci już przeszkadzać uliczne latarnie ani poranne promienie słońca. Większość z nas ogólnie lubi słoneczne dni, zdarza się jednak czasem, że pragnienie drzemki, zwłaszcza po pracy, będzie znacznie silniejsze, niż chęć podziwiania słonecznych krajobrazów. Wówczas zasłony zaciemniające także będą doskonałym rozwiązaniem.

Jak działają zasłony zaciemniające?

Działanie zasłon polega na całkowitym zablokowaniu dostępu światła do pomieszczenia, gwarantując jego całkowite zaciemnienie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu wyższych gramatur, czyli gęstości splotu i zagęszczenia materiału na daną jednostkę powierzchni. Mówiąc prościej, materiał jest grubszy, a więc mniej przepuszczalny – zarówno dla światła, jak i dla hałasu, zatem zasłony tego rodzaju pozwalają także poprawić izolację od środowiska zewnętrznego, wyciszając dźwięki z zewnątrz. Odpowiadając zatem na tytułowe pytanie – tak, biała zasłona zaciemniająca to rzecz jak najbardziej możliwa – pomieszczenia nie muszą być zaczernione, by dawać dobrą izolację od światła.

biała - kremowa zasłona zaciemniająca Cyntia
Kremowa zasłona Cyntia – gotowa do zawieszenia, o rozmiarze 140×250.

Zasłony zaciemniające są szczególnie pomocne podczas lata. Promienie słoneczne przedostające się do pokoju potrafią go mocno nagrzać, co sprawia, że przebywanie w pomieszczeniu staje się niekomfortowe. Ma to znaczenie również dla znajdujących się wewnątrz elementów wyposażenia, dlatego że niektóre materiały w wyniku silnej ekspozycji na słońce szybko blakną, a do tego są bardziej narażone na zniszczenie.

Jakie są inne zalety zasłon zaciemniających?

Oprócz zablokowania dostępu światła i zapobiegania nagrzewaniu pomieszczenia, zasłony zaciemniające mają jeszcze inne zalety. Jedną z nich są właściwości akustyczne. Zasłony typu blackout są dosyć ciężkie w porównaniu z innymi rodzajami, co sprzyja skutecznemu wyciszaniu hałasów dochodzących z ulicy. Ma to szczególne znaczenie, jeśli mieszkasz w centrum ruchliwego miasta. 

Tkaniny najczęściej wykorzystywane do produkcji zasłon zaciemniających posiadają atest niepalności, co ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza w przypadku stosowania ich w przestrzeni publicznej, np. w salach konferencyjnych lub w hotelach. 

Zasłony zaciemniające będą doskonałym rozwiązaniem w nowoczesnych wnętrzach, podkreślając ich estetykę. Największą popularnością cieszą się zasłony monochromatyczne, lecz dostępne są również modele wykonane z tkanin wzorzystych, co również świetnie wpisuje się w aktualne trendy. 

Gdzie warto szukać dobrych zasłon zaciemniających?

Dostępne są one zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i coraz częściej także w sklepach internetowych. Jednym z takich miejsc jest sklep My Kaliad Home, w którym oferujemy gotowe zasłony zaciemniające w bogatej szacie kolorystycznej, a także w wielu rozmiarach, dzięki czemu nie będzie konieczne ich skracanie i inne formy dopasowywania. Nasze zasłony są uszyte na Twoją miarę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.